Szukając mebli do nowego mieszkania czy domu, czasami można trafić na przedmioty z drewna strukturyzowanego. Już na pierwszy rzut oka widać, że wyglądają one na starsze, bardziej „swojskie” i idealnie wpisują się do wnętrz o charakterze rustykalnym. Czym jest strukturyzacja drewna i jak się ją przeprowadza? Wszystko wyjaśniamy w poniższym wpisie!

Strukturyzacja, czyli planowane postarzanie

Strukturyzacja drewna to proces mający na celu jego optyczne postarzenie. To właśnie dzięki niemu możliwe jest stworzenie mebli rustykalnych, które wyglądają niezwykle estetycznie, a jednocześnie tak, jakby były nadgryzione zębem czasu. Podczas strukturyzacji na danym kawałku drewna zostają uwypuklone części twarde, czyli np. słoje. Zyskuje więc ono naturalny, ponadczasowy wygląd. Meble i inne przedmioty z drewna strukturyzowanego często dodatkowo postarza się patyną lub innymi, wzmacniającymi efekt środkami zabezpieczającymi.

Jak przebiega proces strukturyzacji drewna?

Proces postarzania wykonuje się przy pomocy specjalnych szczotek. Szczotki do strukturyzacji drewna dostępne są w wielu różnych rodzajach, dzięki czemu proces można przeprowadzić zarówno na drewnie twardym, jak i miękkim. Twardsze szczotki wybierają miękkie drewno i otwierają jego pory. Podczas strukturyzowania przechodzi się zazwyczaj do szczotek miększych, które wygładzają pory i powierzchnię mebla, by przygotować go bejcowania lub malowania. Aby osiągnąć oczekiwany efekt strukturyzacji potrzeba nieco doświadczenia w pracy z drewnem. Na to, jak ostatecznie będzie wyglądała obrabiana powierzchnia, wpływ ma nie tylko dobór szczotek, ale też m.in. liczba obrotów głowicy, siła nacisku podczas pracy, czy posuw materiału.  Zawsze lepiej zacząć od delikatniejszych parametrów i w miarę potrzeby je zwiększać, niż zniszczyć materiał, zaczynając od za twardej szczotki, zbyt mocnego nacisku przy pracy itd.