Odpowiednia pielęgnacja płyty lotniska oraz pasów startowych jest szczególnie ważna nie ze względów estetycznych, ale względów bezpieczeństwa. Podczas startu i lądowania samoloty muszą poruszać się po niezanieczyszczonym pasie. Jednak zmieniające się pory roku generują różnego rodzaju zanieczyszczenia jak śnieg czy opadające liście. Ze względu na specyfikę tego miejsca na pasach bardzo często można znaleźć ślady po gumie, powstałe podczas lądowania.
Jak szybko i skutecznie wyczyścić pas startowy i płytę lotniska?
O ile w przypadku małych powierzchni możliwe jest manualne usunięcie zabrudzeń, o tyle w przypadku lotnisk jest to fizycznie niemożliwe. Ogromne, kilkunastohektarowe powierzchnie czyszczone są za pomocą specjalistycznych maszyn i sprzętów, które przypominają urządzenia stosowane do czyszczenia dróg. Są one wyposażone w szczotki walcowe, wieńcowe lub talerzowe, które pozwalają na stosunkowo szybkie i skuteczne usunięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń.
Szczotki te produkuje się na korpusie z tworzywa sztucznego, na który nabijane jest włosie z tworzywa, drutów szczotkarskich lub naturalnego włosia. W przypadku czyszczenia pasów startowych najczęściej wykorzystuje się szczotki metalowe, które pozwalają na usunięcie nawet najtrudniejszych zabrudzeń. Wymiar szczotki, gęstość oraz ułożenie włosia jest zależne od konkretnej maszyny i może różnić się w zależności od jej przeznaczenia.
Jak działają zamiatarki na lotniskach?
Zamiatarki poruszające się po lotnisku ze stałą prędkością usuwają brud i wciągają go do wnętrza urządzenia, podobnie jak odkurzacz. Jest to praca, która mimo zastosowania odpowiedniego sprzętu zajmuje sporo czasu i wymaga dużej dokładności. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich maszyn otrzymuje się gwarancję czystości i bezpieczeństwa.
Najnowsze komentarze