Szczotki techniczne są akcesoriami stosowanymi w wielu miejscach. Znajdują zastosowanie podczas produkcji różnego rodzaju elementów, a także podczas prac logistycznych. Wykorzystywane są również w przemyśle przetwórczym, spożywczym, podczas obróbki szkła, ceramiki, tworzyw sztucznych oraz metalu. Tak szerokie zastosowanie zawdzięczają odpowiednio rozmieszczonemu i dobranemu włosiu. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów szczotek technicznych są szczotki walcowe. 

Czym charakteryzują się szczotki walcowe?

Dostępne są różne modele szczotek technicznych, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować je do konkretnych prac. Korpus szczotek walcowych ma formę cylindra, na który nabite jest odpowiednio dobrane włosie. Najczęściej wykonywane są na wzór tulei, na którą nakładany jest konkretny wałek. Dostępne są również szczotki walcowe złożone z dwóch połówek, które po połączeniu obejmują miejsce mocowania.

Obecnie produkowane są szczotki walcowe o różnej długości. Dłuższe modele wykorzystuje się w myjniach samochodowych, natomiast wąskie szczotki świetnie sprawdzają się w zamiatarkach. W zależności od konkretnej szczotki może różnić się także rozmieszczenie włosia, jego gęstość oraz materiał, z jakiego zostało wykonane. Najczęściej spotykane są szczotki walcowe z włosiem metalowym, naturalnym oraz syntetycznym.

Szczotki walcowe mogą być wykorzystywane jako element zamiatarek, odśnieżarek czy automatów szorujących. Znajdują również zastosowanie podczas prac związanych ze szlifowaniem czy gratowaniem, dlatego też są często spotykane w zakładach produkcyjnych i stolarniach. W przemyśle spożywczym specjalnie zaprojektowane szczotki walcowe wykorzystuje się do mycia jarzyn, szklanych szyb czy też rur. Jeżeli włosie szczotek ulegnie zużyciu, można oddać je do regeneracji, aby odzyskały dawne parametry.