Szczotki techniczne są niezbędnym elementem takich urządzeń jak zamiatarki uliczne, szorowarki oraz innych, niezbędnych specjalistycznych maszyn. Podobnie jak inne rodzaje szczotek, składają się z uchwytu oraz włosia. Te nazywane szczotkami technicznymi, zazwyczaj przyjmują kształt talerza, walca czy listwy. Jako że to właśnie szczotki odpowiadają za czyszczenie, szorowanie czy zdrapywanie, ulegają największemu zużyciu. Z tego też powodu należy poddawać je regeneracji lub jeżeli nie ma takiej możliwości – wymianie.

Jak wygląda regeneracja szczotek technicznych i kiedy jest niemożliwa?

Regeneracja szczotek technicznych jest ekologiczną i stosunkowo tanią alternatywą dla wymiany szczotek na nowe. Decydując się na oddanie szczotek technicznych do regeneracji, można nie tylko oszczędzić, ale uzyskać element o jeszcze lepszych parametrach, niż nowa sztuka. Podczas tego procesu wyeksploatowane szczotki poddawane są czyszczeniu, w trakcie którego usuwane są z nich resztki starego włosia oraz zanieczyszczenia.

Kolejnym etapem jest zabezpieczenie korpusu każdej szczotki. Po tym kroku mogą one zostać nabite nowym włosiem. To, jakim rodzajem włosia zostanie nabita dana szczotka, zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia. Podczas ponownego nabijania dobiera się miękkość i długość włosia, a także jego materiał. Warto wiedzieć, że nie każda szczotka może zostać poddana regeneracji.

Procesu tego nie wykonuje się na szczotkach wieńcowych – jeżeli zostaną mocno wyeksploatowane, konieczna jest ich wymiana na nowe. Jest to spowodowane przede wszystkim ich specyficzną budową. Szczotek technicznych nie regeneruje się również w przypadku uszkodzenia rdzenia lub korpusu – w takich sytuacjach jest to po prostu nieopłacalne i nie daje gwarancji poprawnego działania.