Szczotki przemysłowe listwowe przypominają zwykłe szczotki, które wszyscy mamy w domach. Jak łatwo można się jednak domyślić, szczotki techniczne charakteryzują określonymi parametrami, wymaganymi w danej branży. Z czego się je robi i co warto o nich wiedzieć? Sprawdźmy!
Charakterystyka szczotek technicznych
Szczotka przemysłowa projektowana jest tak, by spełniała określoną funkcję i była bezpieczna w użytku w danej branży. Rdzenie szczotek najczęściej wykonywane są z tworzywa lub stali, a włosie z drutu cynkowego, stalowego, polipropylenu i wielu innych surowców. Większość szczotek technicznych cechuje się podwyższonymi parametrami wytrzymałościowymi, część z nich dodatkowo jest odporna na działanie wody, wysokiej temperatury lub np. używanych w danym zakładzie substancji chemicznych.
Zastosowanie szczotek przemysłowych
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, w jak wielu branżach szczotki przemysłowe listwowe używane są na co dzień. Oczywiście wykorzystywane są w profesjonalnych maszynach czyszczących posadzki, szorowarkach itp. Szczotki techniczne pracują również w liniach produkcyjnych, służąc np. do oczyszczania np. zboża czy płukania warzyw. Można je zobaczyć w profesjonalnych drukarniach, gdzie wykorzystuje się je do czyszczenia m.in. folii i płyt offsetowych. Szczotki znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i metalowym – usuwają rdzę, oliwią, matowią powierzchnię itd. Szczotki dedykowane dla przemysłu tekstylnego rozprowadzają runo w maszynach do flokowania, a te, do przerobu tworzyw sztucznych, czyszczą taśmy przenośników i są wykorzystywane jako walec dociskowy do perforowania folii. To jednak nie koniec: wykorzystuje się je przy postarzaniu drewna i jego odkurzaniu, w rolnictwie, w automatycznych maszynach etykietujących, w windach i autobusach, w prasach do odpadów, uszczelnianiu wiatrownic dachowych i wielu, wielu innych projektach.
Najnowsze komentarze